poniedziałek, 10 stycznia 2011

Taping- nowatorska forma rehabilitacji

Taping- nowatorska forma rehabilitacij

Autorem artykułu jest RehActive



Fizykoterapia jest jedną z form fizjoterapii w której na organizm człowieka oddziałuję się różnymi zewnętrznymi bodźcami fizycznymi.Ilość nowinek technologicznych i różnych urządzeń, które pojawiają się na rynku nie ułatwia wyboru właściwego sprzętu.

     Kinesiology Taping to nowatorska metoda rehabilitacji, stworzona na początku lat siedemdziesiątych w Japonii przez dr KenzoKase. Do Europy dotarła w roku 1998, a do Polski w 2004r. Kinesiology Taping, to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie leczy się pacjenta, a nie chorobę. Istotą tej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi w celu wywołania pożądanych zmian. Wykorzystywany jest do tego tape (plaster), o właściwościach zbliżonych do ludzkiej skóry. 
Zastosowanie plastrów i uzupełnienie japońskiego systemu o wiedzę z zakresu mechaniki dotyczącą mechaniki powięziowej, systemów połączeń łańcuchów mięśniowych, daje niezwykle skuteczne działanie terapeutyczne. Stosowanie plastrów do Kinesiology Tapingu nie ma negatywnego wpływu na krążenie podskórne krwi i limfy, dlatego mogą być noszone od kilku do kilkunastu dni. Dysfunkcje stawowe są w większości spowodowane przez nierównowagę mięśniową, którą możemy wyrównywać odpowiednio aplikując plaster nie na miejsce objawu (staw), ale na przyczynę (mięsień). Ten sposób leczenia daje nieograniczone możliwości pracy pacjenta z zastosowaniem plastra. 

Dzięki dużej elastyczności, plaster „unosi” skórę oraz tkanki znajdujące się pod nią, co usprawnia krążenie, wspomaga funkcje mięśni, zwiększa zakres ruchu i daje poczucie stabilności w stawie. Poprzez zmniejszenie nacisku na receptory bólowe uzyskujemy efekt przeciwbólowy. Odpowiednia aplikacja plastra w okolicy węzłów chłonnych wspomaga usuwanie obrzęków i zastoin limfatycznych. 
Metoda ta może być wykorzystywany w następujących przypadkach:bóle kręgosłupa różnego pochodzenia,bóle przeciążonych stawów kończyn dolnych jak i górnych łokieć tenisisty, golfisty, urazy sportowe świeże i przewlekłe, niestabilność stawów, obrzęki, wskazania do drenażu limfatycznego, złamania, urazy żeber, blizny i zwłóknienia ograniczające ruchomość, bóle kręgosłupa oraz obrzęki u kobiet w ciąży, wspomaganie laktacji, korekcja wad postawy, wad stóp.Kinesiology Taping jest metodą, którą można stosować zarówno u dorosłych jak i dzieci, u osób ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi oraz u każdego, kto wymaga takiej właśnie interwencji.

Ból jest powszechnym i rosnącym problemem naszych społeczeństw. Farmakoterapia nierzadko nie jest efektywna. Jak wiemy ból jest subiektywnym odczuciem każdej osoby, którego nie można zmierzyć za pomocą systemów pomiarowych. Utrzymujący się dyskomfort zmniejsza sprawność, wytwarza nieprawidłowe procesy kompensacyjne, co w konsekwencji pogarsza jakość życia danej osoby.  

Kobieta w czasie ciąży doświadcza nowej sytuacji, która manifestuje się zmianami hormonalnymi w organizmie oraz zmianą sylwetki. Zmienia się kształt kręgosłupa, zwiększa się jego wygięcie do przodu, powodując nierównowagę mięśniowo-powięziową, a w konsekwencji bóle kręgosłupa. Dziecko rozwijając się w łonie kobiety zmniejsza przestrzeń między narządami wewnętrznymi. To bardzo często wpływa na nasilenie dolegliwości bólowych. Niektóre kobiety odczuwają również bóle kręgosłupa i kości krzyżowej podczas porodu, co jest spowodowane skurczami macicy i przechodzeniem dziecka przez kanał rodny. Miednica musi się dopasować do nowej sytuacji, jaką jest poród. 

Zauważamy, że u kobiet w czasie ciąży już od 7–8 tygodnia ciąży pojawiają się dolegliwości bólowe kręgosłupa, kości krzyżowej, pośladków, które mogą się nawarstwiać wraz z rozwojem dziecka, zwiększaniem się brzucha i rozciąganiem mięśni. 

Nie ma możliwości pełnej redukcji bólu u kobiet w ciąży za pomocą farmakoterapii, bowiem jest to często przeciwwskazane. Dlatego, aby wyjść na przeciw oczekiwaniom kobiet oczekujących dziecka proponujemy zastosowanie aplikacji kinesiology taping, jako metody redukującej dolegliwości bólowe kompleksu lędźwiowo-krzyżowego w trakcie trwania ciąży, jak również podczas porodu. Plastrowanie jest wykonywane za pomocą oryginalnego plastra, który nie zawiera żadnych leków i lateksu i jest wyprodukowany z wysokiej jakości bawełny ze 100% akrylem. Jest bezpieczny dla kobiety i jej dziecka. Plaster posiada europejski CE i jest dopuszczony na terytorium Polski jako produkt medyczny. 

W czasie ciąży kobiety skarżą się również na odczucie napięcia oraz obrzęki w kończynach dolnych. Aplikacje limfatyczne redukują napięcia systemu powięziowego, co zmniejsza dyskomfort i ogranicza obrzęk. Zmniejszenie obrzęku przyczynia się do poprawy zakresu ruchu we wszystkich stawach kończyny dolnej i normalizuje napięcie mięśni.

Kinesiology Taping stosuje się również po zabiegach operacyjnych na stawie kolanowym.

Artroskopia stawu kolanowego jest obecnie powszechnie stosowaną metodą zabiegową. Daje wiele możliwości naprawczych w przypadku uszkodzonego stawu. Okres gojenia tkanek po zabiegu artroskopowym różni się w zależności od zastosowanego postępowania chirurgicznego.

Artroskopia stawu kolanowego jest obecnie powszechnie stosowaną metodą zabiegową. Daje wiele możliwości naprawczych w przypadku uszkodzonego stawu. Okres gojenia tkanek po zabiegu artroskopowym różni się w zależności od zastosowanego postępowania chirurgicznego.

Czynnikami detrminującymi intensywność i progresję rehabilitacji są:

ból, stan zapalny, wysięk, obrzęk,zakres ruchu,propriocepcja i kontrola mięśniowa,sila mięśniowa,wytrzymałość i kondycja pacjenta.

We wczesnej fazie po operacji priorytetem jest zniesienie bólu oraz obrzęku po to, aby stworzyć jak najlepsze warunki do gojenia się uszkodzonych lub zrekonstruowanych tkanek.
Zbyt wczesna i agresywna rehabilitacja może prowadzić do ponownego uszkodzenia tkanek, zbliznowaceń i ograniczenia ruchomości.
Aby zmniejszyć ból i dyskomfort podczas usprawniania, stosuje się różnego rodzaju aplikacjeKinesiology Tapingu o charakterze odciążającym.

O doborze aplikacji Kinesiology Tapingu w rejonie stawu kolanowego decyduje precyzyjna ocena manualna systemu mięśniowo-powięziowego. Jej celem jest określenie charakteru napięć skóry/powięzi i określenie kierunku nałożenia aplikacji. Efekt oddziaływania to odciążenie danej okolicy i umożliwienie zmniejszenia obrzęku w obrębie stawu kolanowego oraz poprawa przestrzeni powięziowej, co ułatwi cyrkulację w systemie naczyniowym i limfatycznym danego rejonu.
Po zabiegach operacyjnych zauważamy zaburzenia mobilności struktur systemu skórno-powięziowego (np. w okolicy blizn pooperacyjnych). Od tego uzależniona jest progresja w usprawnianiu funkcjonalnym pacjenta po zabiegach operacyjnych.  Dlatego wspomaganie za pomocą Kinesiology Tapingu umożliwia redukcję napięć w okolicy stawu kolanowego, poprawia wydolność mięśni prostowników i zginaczy tej okolicy oraz poprawia przepływ limfatyczny. Daje to pacjentowi komfort pracy bezbólowej i kształtowanie odpowiedniego wzorca ruchowego z nauką prawidłowej propriocepcji.

Fizjoterapeuci stosujący Kinesiology Taping wiedzą, że ta metoda ma silne oddziaływanie sensoryczne, ale również proprioceptywne. Dzieje się tak poprzez odciążenie systemu powięziowego. Efektem aplikacji jest pofałdowanie powierzchni skóry, co powoduje zwiększenie przestrzeni pomiędzy skórą a powięzią. Umożliwia to usprawnienie mikrokrążenia krwi i limfy oraz aktywuje procesy samoleczenia.

Zastosowanie aplikacji Kinesiology Tapingu po zabiegach operacyjnych na stawie kolanowym pozwala na:

normalizację napięcia mięśniowego w okolicy stawu,zmniejszenie bólu i nienaturalnego odczucia skóry,likwidację zastojów i obrzęków limfatycznych,korekcję niewłaściwej pozycji powierzchni stawowych,wpływanie na korekcję ułożenia powięzi i skóry,poprawę mikrokrążenia.

Techniki: mięśniowa, limfatyczna i korekcji powięziowej są  najczęściej stosowanymi w naszej pracy klinicznej z pacjentem po zabiegach operacyjnych na stawie kolanowym.


Technika mięśniowa (aplikowana w maksymalnie możliwym rozciągnięciu systemu mięśniowo-powięziowego bez rozciągnięcia plastra)


Technika limfatyczna (aplikowana zgodnie z zasadami limfologii bez rozciągnięcia lub z 15% naciągnięciem plastra)


Technika korekcji powięziowej (aplikowana celem korekcji systemu skórno-powięziowego z rozciągnięciem od 25–75%)

---

RehActive


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz